Король недобудов: у Києві продають башти Sky Towers біля РАЦСу, що мали стати найвищим хмарочосом

Найамбітніший з усіх столичних будівельних проєктів виставлять на аукціон СЕТАМ, і початкова ціна ніби невелика, втім, очікувати, що девелопери вишикуються в чергу, щоб придбати недобудову, не варто

Sky Towers продаж комерційної нерухомості Київ СЕТАМ
Наче в мемі про "очікування й реальність", хмарочоси Sky Towers являють собою картину марних сподівань девелоперів кінця "нульових"

У Києві продаватимуть недобудований хмарочос Sky Towers, який наприкінці "нульових" був найамбітнішим з усіх столичних будівельних проєктів. Дві вежі, готовність яких оцінюють у 39,4%, продаватимуть з електронного аукціону на майданчику СЕТАМ, а стартова ціна на об'єкт виставлена на рівні 1,1 млрд грн. Втім, навряд чи сьогодні цей об'єкт викличе фурор серед столичних компаній-девелоперів: надто вже велика сума потрібна для добудови двох башт хмарочосу, і надто дешево коштує нерухомість на київському ринку в розпал війни.

Яке саме майно продаватимуть

В оголошенні на профільних майданчиках столичної нерухомості йдеться про продаж з аукціону "незавершеного громадського центру" Sky Towers загальною площею 219,2 тис кв.м. Разом з будівлями продається проєктно-тендерна і кошторисна документація, а також земельна ділянка площею 0,74 га. Самі будівлі нині являють собою дві прямокутні вежі та окрему двоповерхову споруду - банк - зі східної сторони комплексу.

200-метрову будівлю почали зводити ще 2007 року. Проєкт був не просто амбітним, хмарочос мав би стати перлиною Києва: всередині 47-поверхівки мали розмістити один з найпотужніших офісних комплексів на 17 тисяч співробітників, а сусіднія 41-поверхова башта повинна була стати п'ятизірковим готелем на 500 номерів, унизу ж під будівлями закладений паркінг на 860 машиномісць. Загальна вартість проєкту склала більше півмільярда доларів.

Башти Sky Towers мали б стати окрасою краєвиду Києва і водночас одним з найвищих хмарочосів у Східній Європі
Башти Sky Towers мали б стати окрасою краєвиду Києва і водночас одним з найвищих хмарочосів у Східній Європі

На початку забудови об'єкт був головною окрасою портфоліо девелопера Kyiv Donbass Development Group. Його проєктувало гонконгське бюро DLN, а до київських реалій адаптувало столичне архітектурне агентство Віталія Васягіна. Підкреслимо амбітність проєкту цифрами: найвища башта Sky Towers, згідно проєкту, мала височіти на 214 метрів. Найвищий хмарочос Києва на даний момент - ЖК Кловський - має 168 метрів, башта БЦ і ТРЦ Gulliver сягає 141 метри у висоту, а БЦ Парус - 133 метрів. Відтак, це був би один з найвищих хмарочосів Східної Європи.

Про справжні розміри будинків говорить сама лише кількість ліфтів у баштах: у вежі "А" (вища), де мав розміститися офісний центр, їх мало б бути 22 пасажирських та 2 пожежних. У готельній вежі "Б" (нижча) - 15 пасажирських, 2 пожежних, крім того, ще 4 пасажирських ліфти мали б спускатися на підземний паркінг - а це, нагадаємо, 8 поверхів, та підійматися на висоту до 7 поверху.

Що пішло не так у забудовника

Роботи тривали з перервами дев'ять років. Спершу планували закінчити до 2012 року. Забудовник встиг звести 27 поверхів з запланованих 47 (ще 8 рівнів Sky Towers розташовані під землею), та почати засклення. Але в плани втрутилася криза 2008-2009 років. Найбільший на той момент забудовник Києва Kyiv Donbass Development Group належав де-факто чотирьом співвласникам: братам Константиновським (один з них, В'ячеслав, пізніше обрався по мажоритарці до Верховної Ради - це той самий нардеп від "Народного фронту" Яценюка, який "продав Rolls Royse - пішов на фронт"), а також колишньому міністру вуглепрому Віктору Тополову. Ще одним, головним, акціонером був Олександр Левін, громадянин США, один з помітних діячів київської єврейської громади.

Деякий час співвласники намагалися "тягнути" Sky Towers, закинувши усі інші проєкти: надія була на добудову висотки готелю до Євро-2012. Але справдитись їй не судилося, а забудовник було продано власникові агрохолдінгу Kernel Андрієві Веревському. Після цього Sky Towers окремо перейшли до маловідомої американської компанії. Девелоперська компанія Kyiv Donbass Development Group визнана банкрутом з 2015 року, а саме будівництво заморожено з лютого 2016-го, коли на будмайданчику навколо Sky Towers розібрали останній будівельний кран.

Недобудова засклена на більше, ніж 50% і законсервована
Недобудова засклена на більше, ніж 50% і законсервована

Останнім власником недобудови було Агентство офісного будівництва. В лютому 2021-го державний Укрексімбанк домігся в суді першої інстанції стягнення з Агентства 5,9 млрд грн заборгованості. Згодом будівлі перейшли до власності держави. Щоб добудувати Sky Towers, за оцінкою від 2018 року, потрібно 370 млн доларів: тоді, ще за "раннього" Кличка, навіть існував проєкт переїзду усіх відомств міста з Хрещатика саме у цей хмарочос. Однак ідея тоді не знайшла розвитку. Та й невідомо, чи варта будівля добудови: за оцінкою від довоєнного 2021 року, вартість обох башт після добудови складе лише 200-250 млн доларів (менше рівня необхідних інвестицій).

Саме тому зараз, у розпал повномасштабного вторгнення, навряд чи варто очікувати на ажіотажний попит на Sky Towers. Аж надто - зважаючи на те, що у Києві нині продають десятки бізнес-центрів через відсутність орендарів. Так, ціна у 1,1 млрд грн (26,8 млн доларів) може декому здатися спокусливою - але, нагадаємо, це лише початкова ціна аукціону, відтак, якщо до об'єкту все ж буде цікавість з боку власників нерухомості, то лише як до венчурного проєкту, себто такого, що має перспективи до розвитку, але згодом. Кінець кінцем, Укрексімбанк вже декілька разів виставляв хмарочоси на аукціон - спершу за 7,15 млрд грн, згодом - за 5,5 млрд грн, але кожного разу безрезультатно.

У Києві продають готель "Україна" та ще десятки бізнес-центрів: що з ринком нерухомості

Нагадаємо, Інформатор розповідав про те, що у середині липня Кабмін затвердив стартову ціну та умови продажу готелю "Україна" в Києві. Уряд сподівається продати цей обʼєкт за суму від 1,047 млрд грн. Фонд держмайна вже провів засідання аукціонної комісії. А невдовзі будуть опубліковані інформаційні повідомлення про приватизаційний аукціон. Він відбуватиметься через електронну систему "Прозорро.Продажі".

Також ми писали про те, що у Києві масово виставляють на продаж бізнес-центри. На сайтах з продажу нерухомості можна знайти оголошення про продаж цілих комплексів, що розташовані у різних районах міста. Ціни вар'юються від 5 до 28 млн доларів США, втім, фахівці кажуть, що власники нерухомості не завжди адекватно оцінюють свої об'єкти. Втім, тенденція очевидна: інвестори, передовсім іноземні, бажають вивести з України капітали, що було вкладено у нерухомість.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube