Кияни зберігають оптимізм щодо війни, і вже визначили суперника для Кличка - це не Тимур Ткаченко

Опитування від КМІС показало, що троє з чотирьох киян вірять у перемогу України, а кожен другий при цьому вважає, що воювати доведеться ще впродовж більше, ніж одного року

Кияни соцопитування ЗСУ
Кияни вірять у міць ЗСУ, але розчарувалися у можливостях змін у власному місті. Фото: УНІАН

Кияни загалом зберігають оптимізм щодо воєнних перспектив України. Троє з чотирьох містян вірять у перемогу, а кожен другий вважає, що війна триватиме ще більше року. Стільки ж чекає змін на краще в країні та Києві зокрема - втім, кількість таких оптимістів стає все меншою рік від року, кажуть соціологи. Названі й політики, які могли б посперечатися з Віталієм Кличком за крісло міського голови у випадку оголошення виборів - і тут є сюрприз.

Такими є результати соціологічного телефонного опитування, проведеного у Києві 17-27 лютого 2025 року Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС). Виявилося, що кияни все ще зберігають оптимізм щодо перемоги України, проте він став більш стриманим: 77% киян вірять у перемогу проти 85% у травні 2024-го. Але відсоток тих, хто "безумовно" вірить у перемогу України, за рік скоротився з 58% до 44%, а тих, хто не зміг визначитися з відповіддю, побільшало до 18% (проти 11% рік тому).

Кияни зберігають оптимізм щодо війни, і вже визначили суперника для Кличка - це не Тимур Ткаченко 1

Часові рамки війни кияни зсувають "поближче" - так, ще у жовтні 2023 більше, ніж половина містян зазначила, що чекає завершення бойових дій більш, ніж через рік. А кожен четвертий (25%) тоді давав війні "півроку-рік". Минулого, 2024, року ці показники зсунулися до песимістичних 66% проти 19% відповідно. А свіжі цифри більш оптимістичні - загалом 51% киян чекає, що війна триватиме ще більше за рік, і майже третина, 29%, чекає на її завершення за 6-12 місяців. При цьому зросла й кількість "абсолютних оптимістів", хто вважає, що війні лишилося декілька тижнів чи місяців: з 4-5% у минулі роки до цілих 8% у 2025-му.

Кияни зберігають оптимізм щодо війни, і вже визначили суперника для Кличка - це не Тимур Ткаченко 2

А от кількість киян, хто чекає змін у країні та місті на краще, невпинно знижується. Так, у жовтні 2023 це були 58% та 60% містян відповідно, у 2024 році кількість склала 51% та 48%. А 2025 року у зміни в країні на краще вірить кожен другий киянин. Цікаво, що на позитив у самому місті чекає ще менше, 45% мешканців. Натомість, по Києву виріс відсоток тих, хто вважає, що змін не буде взагалі (з 22% до 29%) і тих, хто вважає, що зміни будуть, але на гірше (з 15% до 22%).

Кияни зберігають оптимізм щодо війни, і вже визначили суперника для Кличка - це не Тимур Ткаченко 3

Цікавою є й передвиборча соціологія. Дослідники зазначають, що вибори у столиці не плануються - відтак, невідомо навіть, хто з політиків міг би потенційно змагатися за крісло мера. Але якщо запропонувати киянам обрати з тих політиків, хто брав участь у попередніх виборах, то у місті переможе чинний міський голова, Віталій Кличко, з рейтингом у 32,1% (54,5% серед тих, хто визначився, за кого голосуватиме). А конкуренцію йому складе... Андрій Іллєнко зі "Свободи", він має 6,1% та 10,3% відповідно, і ще, можливо, Марина Порошенко з "Європейської Солідарності": вона має 5% та 8,5%.

Кияни зберігають оптимізм щодо війни, і вже визначили суперника для Кличка - це не Тимур Ткаченко 4

Ірина Верещук і Олександр Ткаченко, які у опитуванні репрезентують "Слугу народу", набирають 2,1% (3,5%) та 1,2% (2,1%) відповідно. У опитувальниках не були представлені актуальні прізвища - наприклад, власний рейтинг вже може з'являтись у Тимура Ткаченка, який нині посідає позицію голови "військової" влади у столиці. Крім того, досить великим є відсоток виборців, хто не визначився з тим, за кого віддаватиме голос, якщо вибори таки будуть оголошені: це трохи більше за чверть киян - 26,2%. За їхні голоси й битимуться політики.

Зазначимо, що опитування КМІС проводив 17-27 лютого 2025 року методом телефонних інтерв'ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Опитали 805 респондентів від 18 років, зареєстрованих у столиці. Статистична похибка  не перевищує 3,5% для показників, близьких до 50% і 3,1% для тих, що близькі до 25%.

Що каже сам Кличко про власну участь у виборах, і чому після війни гроші "підуть на Київ"

Нагадаємо, Інформатор писав про те, що Віталій Кличко зробив глобальну заяву щодо своєї участі в українській політиці в кулуарах Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Якщо коротко, то вона зводиться до позиції "не на часі" - і повторює попередні аналогічні заяви міського голови Києва. Крім того, Кличко прокоментував інавгураційну промову Дональда Трампа, вживши слово "розчарування".

Також ми розповідали, що фахівці з нерухомості вважають: після війни гроші "підуть на Київ". Так, ключовий вплив на ринок нерухомості у Києві в найближчі роки справлятиме відтік населення, його зменшення внаслідок війни та спад народжуваності. Адже саме зараз Україна проходить найглибше демографічне "дно" за останні 20 років. Втім, на відміну від ринку в країні загалом, це буде означати невеличкий приріст в столиці - за рахунок міграції до неї з регіонів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube