Гуртом і Кличка легше бити: у Київраді сталася сутичка - чи постраждав міський голова

Від мера Києва вимагають поставити на голосування питання про висловлення недовіри й відставку секретареві міськради Володимиру Бондаренку, своєю чергою, Віталій Кличко намагається зберегти цю фігуру

Віталій Кличко Київська міська рада засідання
Розкадровка засідання Київради з офіційного YouTube-каналу: Кличко відкриває засідання, потім до трибуни виходять "Слуги", а тоді - починаються справжні проблеми

Засідання Київради 3 квітня 2025 року почалося з конфлікту. Опозиційна фракція "Слуги народу" (у міськраді вона у меншості) поставила руба питання про недовіру й відставку секретареві, Володимиру Бондаренку. Але Віталій Кличко, який керував засіданням, спробував відсунути його у порядку денному, щоб тим самим зберегти вплив на Київраду й наповнення її порядку денного. У сесійній залі почався ґвалт і безлад - депутати довго сперечалися щодо норм Регламенту, дійшло й до видирання мікрофону в самого Кличка.

Як "збивали" Бондаренка у залі Київради

Політична криза у владі Києва прогресує. Без секретаря Київради міський голова, Віталій Кличко, відкрив засідання й завершив попередню сесію - у цьому можна вбачати стратегічну хитрість: при "механічному" перенесенні порядку денного з однієї сесії у іншу можна "загубити" деякі важливі питання, як-от голосування за відставку секретаря міськради. А цей момент для Кличка є одним з основних: фігура його заступника/секретаря міськради надто важлива, аби дозволити "збити" її опозиціонерам.

Про оголошення недовіри Бондаренкові повідомив лідер фракції "СН" у Київраді Андрій Вітренко з трибуни, продемонструвавши зібрані ним 40 підписів депутатів під документом. Й одразу пригрозив: якщо документ не буде розглянутий, фракція "залишає за собою право" заблокувати трибуну. Це дієвий інструмент, аби "збити" ставленика Кличка, але й у самого міського голови був власний план.

"Щодо запитання стосовно необхідності голосування, хотів би зазначити - перелік питань, що включаються до порядку деного без голосування, чітко визначений регламентом. Дане питання у ньому відсутнє, і тому воно включається в загальному порядку (читай - якось потім - Ред.)", - зачитав з трибуни суворим тоном Кличко, дивлячись просто в очі Андрієві Вітренку, який стояв біля трибуни разом з своєю фракцією.

Кличко так грізно дивився на Вітренка, що людина зі слабшими нервами давно вже полишила б трибуну
Кличко так грізно дивився на Вітренка, що людина зі слабшими нервами давно вже полишила б трибуну

Документ з підписами він, щоправда, у Вітренка забрав, і, не дивлячись, передав співробітнику Апарату Київради, що сидів поряд - на реєстрацію. Далі почалася сум'ятиця: Кличко оголосив про початок внесення пропозицій від депутатів, а за його спиною вмить виріс маленький натовп зі "Слуг народу", найактивніші з них - Лілія Пашинна й Ксенія Семенова - вимагали терміново розглянути відставку Бондаренка.

"Я оголошую перше питання, яке ми проговорювали..." - натужно проговорив мер. - "Ні! Перше питання - про секретаря! Це - вимога, і вона невідкладна!" - наполягала за спиною Пашинна. - "Перше. Питання. Про. Внесення. Змін. До. Проведення..." - буквально "друкував" Кличко кожне слово, але у цей момент Лілія Пашинна вхопила його персональний блок з мікрофонами й підняла, спробувавши зупинити. Запала зловісна мовчанка.

"Статус свідка": що сам Кличко думає про секретаря Київради

Кличка намагалися переконати в тому, що питання про відставку секретаря міськради не потребує окремого голосування про саме його "внесення". Мовляв, ставити його потрібно - невідкладно, ще й таємно (щоб не було видно, хто з фракцій і скільки голосів дав "за" висловлення недовіри й відставку). Коли пристрасті взяли гору й почалася штовханина, "Слуги" попросили про перерву на проведення коротенької Погоджувальної ради - і Кличко з полегшенням вислизнув з президії. Зрештою, домовились скликати ще одне, позачергове, засідання Київради - у вівторок, 8 квітня.

Спочатку Кличка брали "на голос", але зрештою знадобились і більш знайомі "непарламентські" процедури: депутати видирають в мера мікрофон
Спочатку Кличка брали "на голос", але зрештою знадобились і більш знайомі "непарламентські" процедури: депутати видирають в мера мікрофон

Прикметний і важливий нюанс. Опівдні 3 квітня сам Віталій Кличко опублікував допис у Telegram, у якому нагадав, що низку фігурантів "справи Комарницького" й розслідування Bihus.info вже звільнено з посад у КМДА (йдеться про тих-таки заступника самого Кличка Петра Оленича, експосадовця КП "Київблагоустрій" Олексія Мушту, КП "Спецжитлофонд" Юрія Леонова, про яких він уже повідомляв раніше). Сенсації не сталося - на посадах поки залишилися десятки інших фігурантів гучної справи: головний архітектор Києва Олександр Свистунов, директор Департаменту транспортної інфраструктури Руслан Кандибор, заступник директора КП "Інженерний центр" Ярослав Федорук, керівник КО "Київгенплан" Дмитро Ликов та інші.

Зрозуміло, що вимоги опозиційних депутатів тепер пішли далі: від міського голови вимагають "здати" ще й відстороненого секретаря Київради Володимира Бондаренка. Відтак, і сам Кличко був змушений відреагувати й на це питання - розуміючи це, ще напередодні початку засідання він підготував власну публічну реакцію на цю вимогу.

"Щодо інших посадовців... У них невизначений процесуальний статус у кримінальному провадженні. А у Володимира Бондаренка – статус свідка. І його, як секретаря Київради, обирали депутати. Вони і можуть його звільнити... Наразі він відсторонений, готувати і вести засідання буду я - як міський голова", - додав Кличко у наступному дописі.

Зауважимо, що нині "завдання №1" для Кличка - не дати опозиційним депутатам (а це "Слуги народу" у Київраді, а також "Єдність" та, можливо, дехто із "Європейської Солідарності" - ми вже давали "розклад" по фракціях) "збити" близького до себе секретаря. Втративши Бондаренка, він втратить водночас і більшість у міській раді - це, своєю чергою, знаменуватиме початок завершення епохи Кличка у Києві.

Чи стане Бондаренко "цапом-відбувайлом", і як йому допоможе засідання "земельної" комісії

Нагадаємо, напередодні Інформатор писав про те, що, попри розблокування роботи Київради, політичну кризу у Києві не подолано. І одне з основних питань звучить так: чи збереже секретар міської ради, заступник мера Володимир Бондаренко свою посаду. Саме він може стати цапом-відбувайлом, на якого "повісять" більшу частину негативу у "справі Комарницького".

Також ми писали, що у Київраді стався дивний прецедент: одночасно із сесійним засіданням депутатів 3 квітня призначили й засідання "земельної" комісії міськради. Або апарат Київради помилився, або "хтось щось знає", і засідання міськради буде дуже коротким - бо через велику кількість учасників "земельна" комісія має засідати у тому ж залі, що й сама Київрада.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube
Київ