Проблема в нестабільному російському обладнанні: експерт пояснив стрибки рівня радіації на Гідропарку

Читать на русском

Обладнання uRADMonitor відчуває вплив навколишнього середовища, зокрема, починає збоїти за зниження температури

Читать на русском
Показники радіоактивності у Києві
Олексій Трелевський стверджує, що обладнання, яке використовують на Гідропарку, реагує на перепади температури, що спотворює результати

Обладнання uRADMonitor відчуває вплив навколишнього середовища, зокрема, починає збоїти за зниження температури

Київська платформа SaveEcoBot, що транслює показники рівня радіації, використовує обладнання uRADMonitor, яке не є стабільним та надійним. По-перше, містить російські компоненти. По-друге, реагує на температуру ззовні, що спотворює показники радіоактивності. Саме це, ймовірно, сталося з обладнанням, що вимірює рівень радіації на острові Гідропарк у Києві, де показники перевищили середні для Києва у два рази.

Про це Інформатору розповів засновник і куратор найбільшої в Україні мережі громадського моніторингу радіації та якості повітря EcoCity, технічний експерт програми "Чисте повітря для України", керівник команди розробників чат-боту Radiation and Smog Alarm Олексій Трелевський. За його словами, попередній досвід використання його командою румунського обладнання uRADMonitor засвідчив його низьку надійність.

"Ми таке обладнання встановили у 2019 році на одній з наших станцій, і, щойно температура в листопаді опустилася до +5-7С, почало творитися казна-що з показниками. Діапазон стабільності в неї просто "поплив". Відтак, ми дослідили ці умови і почали використовувати більш надійне обладнання", - каже Трелевський Інформатору.

За словами фахівця, всередині uRADMonitor знаходиться газорозрядна трубка для реєстрації жорсткого бета- та гамма-опромінення СБМ-20. При перепаді температур такий прилад втрачає стабільність і починає показувати некоректні дані. У такому випадку фахівець рекомендує досліджувати неузгодження та підбирати компоновку обладнання, яка менше реагувала б на зовнішнє середовище, зменшуючи чинники ризику.

Так виглядає uRADMonitor у розрізі: зліва видно ту саму трубку СБМ-20
Так виглядає uRADMonitor у розрізі: зліва видно ту саму трубку СБМ-20

"У SaveEcoBot засоби вимірювання встановлено всередині приміщення, бо, якби вони знаходилися ззовні - робота була б ще більш нестабільною. Можливо, на Гідропарку люди на Новий рік вимкнули опалення в технічному приміщенні, воно охололо, от показники і почали "плисти". Ця версія цілком можлива з технічної точки зору", - стверджує Олексій Трелевський.

До речі, самі трубки СБМ-20 виробляє російська федерація. Обладнання на основі таких трубок фахівець називає найпростішим, і, хоч воно дійсно зазвичай використовується в громадських системах моніторингу радіаційної обстановки, - воно вимагає тестування та налаштування, без чого є "обладнанням на рівні замовлення лічильника Гейгера з AliExpress".

Що сталося на острові Гідропарк

Нагадаємо, як писав Інформатор, 30 грудня у Києві на острові Гідропарк підвищився рівень радіації. Дані було зафіксовано uRADMonitor, обладнанням, на базі якого функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot. Рівень хоч і не становить загрози, і навіть не вважається "підвищеним", проте екологи зазначають: йдеться про радіоактивні плями на улюбленому острові-курорті киян.

Раніше, влітку 2023 року, ми писали про розширення київської автоматичної мережі датчиків вимірювання рівня радіації за рахунок двох додаткових пристроїв. Їх встановили в Голосіївському та Святошинському районах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.