Рівень радіації на Гідропарку зростає і вже вдвічі перевищує середній по Києву: в чому причина

Читать на русском

Еколог Володимир Борейко стверджує, що на острові є радіоактивна пляма, та не виключає того, що рівень підвищився внаслідок бойових дій навесні 2022 року

Читать на русском
Рівень фонової радіації у Києві
Радіоактивна пляма накриває популярний "Молодіжний" пляж та місцевість через протоку від нього

Еколог Володимир Борейко стверджує, що на острові є радіоактивна пляма, та не виключає того, що рівень підвищився внаслідок бойових дій навесні 2022 року

У Києві на острові Гідропарк підвищився рівень радіації. Такі дані фіксує uRADMonitor, Всесвітня мережа автоматизованих пристроїв моніторингу, на базі якої функціонує українська екологічна платформа SaveEcoBot. Щоправда, наразі рівень не становить загрози і навіть не вважається "підвищеним", проте екологи зазначають: йдеться про радіоактивні плями на улюбленому острові-курорті киян.

Згідно з даними SaveEcoBot, ввечері у четвер, 28 грудня, показники радіоактивності на острові Гідропарк становили від 165 нЗв/год до 184 нЗв/год. Такі коливання спеціалісти вважають нормальними. Проте вдень у суботу, 30 грудня, обладнання показало вже 190 нЗв/год.

Ввечері у четвер показник дорівнював 165 нЗв
Ввечері у четвер показник дорівнював 165 нЗв
Проте вже вдень у суботу обладнання показувало 190 нЗв
Проте вже вдень у суботу обладнання показувало 190 нЗв

Це може свідчити про підвищення радіаційного рівня, хоч і незначне, проте достатньо вагоме. Адже загалом у Києві, де розміщено кілька десятків пристроїв моніторингу, рівень становить 100-110 нЗв/год (а в деяких місцях, які можна вважати чистими - лісистих місцевостях та паркових зонах, показник становить близько 80 нЗв/год).

Відтак, на Гідропарку показники радіоактивності з якихось причин перевищують звичайні для Києва в два рази. З питанням про причини такого явища Інформатор звернувся до Володимира Борейка, українського біолога, зоозахисника та керівника Київського еколого-культурного центру. На його думку, слушно говорити про три причини підвищення рівня радіоактивності. І першою є наявність радіоактивних "плям" на території найбільш популярних пляжів острова.

"Одна з цих радіоактивних плям знаходиться якраз навпроти Молодіжного пляжу, там, де загоряють нудисти. Вона має найбільші показники - і це відомо з радіаційних карт. Можливо, і на самій території острова також є плями", - вважає Володимир Борейко.

Другою причиною еколог вважає можливе завезення на пляжі Гідропарку піску із зон, де підвищено фоновий радіаційний рівень. Так, у Володимира Борейка немає даних про те, звідки конкретно береться пісок для пляжів - відтак, він і може бути джерелом для побоювань.

Сьогодні фон на острові Гідропарк приблизно дорівнює тому, що заміряють в самому Чорнобилі
Сьогодні фон на острові Гідропарк приблизно дорівнює тому, що заміряють в самому Чорнобилі

Третя версія полягає в піднятті радіоактивного шару мулу із дна Київського моря, що знаходиться там з часів аварії на ЧАЕС внаслідок активізації бойових дій навесні 2022 року. Нагадаємо, навпроти сіл Демидів, Козаровичі, Глібівка велися активні бойові дії, а безпосередньо 24 лютого та 1 березня над акваторією моря велися справжні повітряні бої. Навесні 2023 року Дніпро розлився, частково затопивши Гідропарк, Труханів острів та інші острови за течією Дніпра, намивши частину цього мулу до Києва.

"Теоретично це можливо. Щоб підтвердити це, треба заміряти рівень радіації не тільки на Гідропарку, а й на інших островах, берегах, у поймі, що розташовані поруч - вони також повинні мати підвищений рівень радіації", - каже Борейко.

Зазначимо, що безпечним радіаційним фоном вважаються значення до 0,26 мкЗв/год (30 мкР/год або 260 нЗв/год). Підвищений рівень — від 260 до 1200 нЗв/год, а небезпечний — від 1200 нЗв/год.

КП "Київський метрополітен" побоюється іприту та зарину

Нагадаємо, що у червні цьогоріч у Києві було встановлено додаткові датчики вимірювання рівня радіації. Їх розмістили у Голосіївському та Святошинському районах столиці.

А напочатку листопада стало відомо, що КП "Київський метрополітен" закупає більше, ніж півтисячі протигазів. За даними порталу Prozorro, ці засоби призначені для захисту від бойових отруйних речовин - газів зарину та іприту, а також від радіоактивних речовин. Вартість угоди складе мінімум 1,15 млн грн за партію.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.