80 тисяч за найпопулярніше місце для зйомок у Києві: власники комплексу у центрі столиці почали вимагати гроші з фотографів

Читать на русском

Власники бізнес-центру, розташованого навпроти костелу, зажадали отримати кошти від фотографів

Читать на русском
За зйомку біля костелу просять 80 тисяч гривень
Фото костелу, яке виклала Світляк, та його авторка

Власники бізнес-центру, розташованого навпроти костелу, зажадали отримати кошти від фотографів

Власники комплексу "Торонто-Київ", що розташований навпроти будівлі столичного костелу Св. Миколая, вимагають кошти за проведення фотозйомки архітектурної пам'ятки. Про це розповіла маркетологиня, фотографиня Лана Світляк в соціальній мережі "Х" (колишній Twitter). Позиція, з якої жінка робила фото, є найзручнішою для фотографування цієї перлини київської архітектури, а сам вхід до комплексу - чи не найпопулярнішим місцем для фотосесій киян, то ж повідомлення розбурхало користувачів соцмереж.

"Я тут провела з десяток зйомок, як і інші фотографи, а тепер ці люди мають наглість вимагати за зйомку 80 тис грн, аргументуючи, що це приватна власність, - написала Лана Світляк, додавши, що знімки було зроблено не всередині приміщення, а в пішоходній зоні поруч з офісною будівлею. - Це просто наглість".

Фотографиня стверджує, що нинішній випадок, коли адміністрація будівлі намагається отримати кошти за зйомки, трапляється не вперше. В понеділок її знайома також намагалася зробити знімки костелу. "І до неї підійшли, і озвучили 80 тис грн", - додає Світляк.

Допис фотографині, що розбурхав соцмережі
Допис фотографині, що розбурхав соцмережі

Фотографиня стверджує, що в Києві стикається з забороною проводити зйомки та спробою вимагати за це кошти не вперше. "Вимагали кошти за зйомку на літній терасі в ресторані Paul (фотографувала модель, замовили їжу). Озвучили 500 грн, - каже вона. - Також біля КПІ (Київський політехнічний інститут ім. І. Сікорського - Авт.), заборонили, і навіть хотіли забрати камеру і сфотографувати мій паспорт. Я пригрозила поліцією і розійшлися".

Соцмережі пропонують флешмоб

Фотолокація між сусідніми будівлями є найзручнішою, а будинки, включаючи комплекс "Торонто-Київ", побудовані в стилі хайтек, що створює цікаве еклектичне враження в глядача. Відтак, саме тут кияни та туристи звикли робити фото костелу, збудованого визначним архітектором Владиславом Городецьким. Зважаючи на це, соцмережі вибухнули емоціями.

"Сміливо викликайте поліцію. У законі йдеться лише про приміщення приватної власності", - стверджує користувач з нікнеймом Goldfinch. "Просто поцікавтеся в них документами на землевідведення на територію", - радить Roland Deschain. "Незаконно і не мають права. Тепер принципово почну там знімати", - обіцяє користувачка "Х" Stanislava.

Ідея влаштувати флешмоб з фотографами припала аудиторії соцмереж до смаку. Так, користувач Andriy жартома пропонує прийти до "Торонто-Київ", збивши з пантелику його менеджмент. "Було б смішно, якби після цієї заяви на наступний день одразу 100+ фотографів прийшло, цікаво, що б вони робили", - пише він.

Антитезу висуває користувач Serhii. "Ви знімаєте на приватній території, це фактично всередині будівлі... і заробляєте на цьому гроші. Власник має повне право це заборонити", - стверджує користувач.

Юристи: знімати законно

В українському законодавстві немає чіткого визначення поняття "громадське місце", відтак, юристи АО "Вдовичен та партнери" стверджують, що в будь-якому місці, відкритому для безкоштовного (та добровільного) відвідування громадян, зйомка має бути безкоштовною. Проте суд буде вирішувати, чи було місце саме "громадським", в кожному окремому випадку: наводиться прецедент від 2020 року, коли Апеляційний суд Чернівців встановив, що, якщо зйомка ведеться відкрито в громадському місці (йшлося про внутрішній двір багатоповерхівки), зйомка дозволена.

"Знімати в громадських місцях, які є приватною власністю (ресторани, кафе і т.д.) можна, якщо немає табличок про заборону зйомки, - додають в АО "Вдовичен та партнери". - У державних будівлях (поліції, прокуратури тощо) знімати без дозволу адміністрації заборонено".

Юристи пояснюють, коли і де можна знімати законно
Юристи пояснюють, коли і де можна знімати законно

 Що кажуть власники "Торонто"

Комплекс "Торонто-Київ", що складається з бізнес-центру класу "А", торгових площ, ресторанів та готелю Holiday Inn Kyiv керується компанією ТОВ «ТК Проперті Менеджмент». Її керівництво оперативно зробило допис в соцмережах, повідомивши, зокрема, Лані Світляк, що у її випадку було запропоновано внести кошти за зйомку, оскільки, на думку менеджменту, вона мала "комерційний" характер, відтак не могла проходити безкоштовно.

В компанії конкретизували: комерційною є зйомка, що передбачає "рекламу певного заходу чи бренду". Проте зазначили, що будь-яка приватна зйомка може бути проведена в будь-який час "на безоплатній основі", та узгодження не потребує. Цікаво, як саме менеджмент обґрунтував суму в 80 тисяч гривень, які запропонували сплатити за проведення зйомки.

"З досвіду ми знаємо, що комерційні зйомки займають багато часу, тому і найчастіше середньостатистичне досягає 8 годин, - зазначили в компанії. - Відповідно ми відштовхуємося від цього часового проміжку, для якого встановлена ціна 80 тис грн".

Череда скандалів

Нагадаємо, що днями в скандал потрапило керівництво Університету ім. Т. Шевченка. Громадський діяч Олег Симороз виявив, що його головний корпус ("Червоний корпус") не обладнаний допоміжними технічними засобами, що здатні забезпечити інклюзивність та доступ до приміщення для маломобільних, та людей з обмеженими можливостями.

А днями у Києві було викрито добровольця формування територіальної громади м. Києва «Легіон Оболонь». За грошову винагороду він сприяв військовозобовʼязаним у переправленні через державний кордон України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.