Як живе деокупована Бородянка: фото, відео та історії місцевих жителів зруйнованого міста

Аліна Балабан

Селище міського типу Бородянка знаходиться на північному заході Київщини за містом Буча, один з населених пунктів регіону, що отримав найбільші руйнування під час перших днів повномасштабного російського вторгнення.

Інформатор приїхав до містечка, щоб подивитись, як живуть люди зараз, почути їхні історії, послухати про потреби.

Перші обстріли, в яких загинули мирні жителі селища, почались 26 лютого 2022 року. Постраждали приватні будинки. Ще через два дні від обстрілів спалахнули приватні підприємства, серед яких супермаркети. 28 лютого містом почала рухатись ворожа техніка. Але найстрашніші та найтрагічніші дні для Бородянки - 1 та 2 березня. Саме в ці дати почались бомбардування житлових будинків російською авіацією.

Бородянку звільнили на початку квітня. Тоді й почались розбори завалів. Із 29 багатоповерхівок містечка повністю знищено 8, а решту пошкоджено.  Знищено близько 500 приватних будинків та ще близько 450 частково зруйновано або зазнали пошкоджень. Зі зруйнованих багатоповерхівок, за офіційними даними, дістали тіла 41 загиблого. Доля багатьох містян досі лишається невідомою, вони вважаються безвісті зниклими.

Станом на 20 квітня 2022 року рятувальники розібрали усі завали будівель у Бородянці..

2 травня працівники ДСНС врятували з сьомого поверху зруйнованого будинку кішку, яка провела там без води і їжі близько двох місяців.

Також відомим на весь світ стала кухонна шафа, що стала символом незламності українського народу у боротьбі з російськими окупантами.

Як живе місто сьогодні

Бородянка сьогодні не виглядає як місто-привід. Життя в ньому продовжується. Майже всі евакуйовані  містяни, кого ми зустрічали на своєму шляху, повернулись до своїх домівок до середини травня. В цей час активно почав відновляти роботу бізнес: відкривались ринки, магазини. Медичні працівники повернулись ще у квітні, бо була можливість виходити на роботу.

Навчальні та дошкільні заклади в місті повністю зруйновані. Мами кажуть, що влада обіцяє відновити роботу садочку вже в жовтні. Поки діти з батьками. А навчання в школі буде дистанційне.

У місті сьогодні дуже важко знайти хоча б одну неушкоджену обстрілами вулицю. На центральній вулиці зруйновані багатоповерхівки. Будинки через один вщент знищені.

Найжахливіші історії розповідають діти

12-річний Діма зустрів команду кореспондентів Інформатор біля пам'ятника Шевченко на центральній площі міста. Вони з друзями у вільний час їздять містом на мопедах. Діма з родиною - тато, мама та бабуся - не покидали свій дім. Ховались у підвалах.

"В нашому будинку у підвалі була рітуалка. Папа сказав, щоб спускались туди. Спочатку сиділи на чому було, а потім папа з другом притягли матраци, лавки, ковдри..." - згадує хлопчик. Родина сиділа в трунах.

З піднесеним настроєм Діма розповідав, що на днях до міста приїхав Андрій Шевченко, і вони навіть грали з ним у футбол. А ще був Зеленський. "Я хотів його сфотографувати, але мені не дала охорона!" - каже хлопчик.

Дитина чітко в своїх спогадах називає всю техніку, що йшла містом. З яких видів техніки вівся обстріл. Описує звуки прильотів, авіації та артилерії. Говорить про все спокійно, рутинно та буденно, без жаху від свого досвіду. На відміну від старшого покоління. Пенсіонери не можуть говорити спокійно. Зазвичай в них десь на другій хвилині розмови починає тремтіти голос. Коли згадують про знищене житло - вже течуть сльози.

На питання про безпеку в місті сьогодні Діма з друзями говорить дуже хоробро, що ще до приїзду саперів вони з дядьком та татом ходили на позиції росіян, знаходили там їхні сухпайки та патрони.

Тепер люди живуть або у знайомих, або в модульному містечку, вони чекають поки отримають свої квартири, але вимагають житла не десь на околиці Бородянки, а в центрі, де раніше були їхні квартири.

Всі новини про життя в Києві під час війни читайте в розділі— ВІЙНА.

Більше новин в нашому Telegram-каналі. Якщо ви стали свідком надзвичайної ситуації чи аварії, виявили небезпечний предмет, бездиханне тіло, помітили вогонь чи підпал, повідомте про це 101, 102 та 103, а також напишіть у нашому Telegram-чаті. Приєднатися до нього можна ТУТ.

Аліна Харавасіл

Фото автора

No ad for you