Зносить вже й «Батьківщину-Мати»: Шмигаля просять захистити від декомунізації музей Другої світової війни у Києві

Читать на русском

На честь 30-річчя визволення України від нацистських загарбників на Печерську заснували музей, де зараз хочуть демонтувати усі пам’ятники та елементи радянської пропаганди.

Читать на русском
Друга світова війна, музей, Кабмін
До уряду звернулись і петицією зберегти усі композиції музею

На честь 30-річчя визволення України від нацистських загарбників на Печерську заснували музей, де зараз хочуть демонтувати усі пам’ятники та елементи радянської пропаганди.

Національний музей історії України у Другій світовій війні повідомив, що планує демонтувати горельєф «Курська битва». На цьому планують не зупинятися та прибрати всі «пам’ятники та елементи радянської пропаганди». Поштовхом до цього стала заміна радянського герба на монументі «Батьківщині-Матері» на український тризуб. Однак ідея прибрати всі надбання радянських архітекторів наштовхнулося на жорстку критику. 

Для того, щоб не демонтували композицію «Форсування Дніпра» та чашу «Вогонь слави» до Кабміну звернулись із петицією. Уряду нагадали про історію появи меморіального комплексу та закликали звільнити керівництво музею. 

Кабмін просять звільнити директора музею.
Кабмін просять звільнити директора музею.

 

«Демонтаж комплексу або його окремих елементів призведе до знищення об'єкту культурної спадщини та знецінення жертви 10 мільйонів загиблих у Другій світовій війні українців», - вважає авто петиції Дмитро Соловйов.

Він нагадав, що меморіальний комплекс Національного музею історії України у Другій світовій війні був створений в 1980-1982 роках колективом за участю українських скульпторів, архітекторів та інженерів - Віктора Єлізарова, Ігоря Іванова, Валерія Швецова, Ігоря Мезенцева та Василя Бородая.

«Комплекс скульптурних композицій оспівує звитяги та жертви українського народу в боротьбі з нацистами, - заявив автор звернення до Кабміну. - Реалізація плану по демонтажу ансамблю засвідчить, що українці нічого не зробили для перемоги союзних сил у Другій світовій війні, зітре історію боротьби українців у ній. Це є небезпечним для української державності».

Уряд просять зберегти композицію музею "Форсування Дніпра".
Уряд просять зберегти композицію музею "Форсування Дніпра".

Уряд закликали зберегти меморіальний комплекс Національного музею історії України у Другій світовій війні з усіма композиціями:

  • тунелем-галереєю з бетонними рельєфами та бронзовими горельєфними композиціями “Герої фронту і тилу” (скульптор Василь Бородай, Валерій Швецов, архітектор Віктор Єлізаров та інші),
  • скульптурною композицією “Форсування Дніпра” (скульптор Фрідріх Согоян, архітектор Віктор Єлізаров)
  • скульптурною композицією "Передача зброї” (скульптор Василь Вінайкін, архітектор Віктор Єлізаров),
  • чашею “Вогонь слави”,
  • мозаїчним панно “Тріумф Перемоги” (художники-монументалісти Степан Кириченко, Роман Кириченко, Надія Клейн),
  • горельєфом "Курська битва".

На момент написання матеріалу петицію підтримали 1656 українців. Для того, щоб отримати відповідь від голови уряду Дениса Шмигаля потрібно зібрати 25 тисяч голосів.

Що відомо про заяву музею

19 березня 2024 року Національний музей історії України у Другій світовій війні у соцмережі повідомив, що після заміни радянського герба на тризуб планує демонтувати горельєф «Курська битва». Він має стати частиною музейної фондової колекції.

«Наступний значний крок у процесі переозначення Музею – впорядкування простору всього комплексу. У планах – максимальна зміна архітектурного ландшафту: демонтаж усіх пам’ятників та елементів радянської пропаганди», - заявили на сторінці музею.

Своє рішення керівництво закладу пояснило тим, що «покроково й упевнено рухається до перевтілення в місце пам’яті, вшанування та глорифікації всіх борців за волю й незалежність українського народу та держави».

Зносить вже й «Батьківщину-Мати»: Шмигаля просять захистити від декомунізації музей Другої світової війни у Києві 3

 

Схвальних відгуків на захист ініціативу музею було небагато.
Схвальних відгуків на захист ініціативу музею було небагато.

 

Такі заяви буквально підірвали соцмережі. Серед критики невдоволених таким рішенням можна нарахувати декілька схвальних відгуків.

Монумент "Батьківщина-мати" хочуть перейменувати

У 2023 році пропонували перейменувати монумент "Батьківщина-мати". Про це розповідав гендиректор Національного музею історії України у Другій світовій війні Юрій Савчук в інтерв'ю Українському Радіо. За його словами на засіданні вченої ради музею ухвалили рішення про перейменування монумента "Батьківщина мати" на монумент "Україна-мати". 

За словами Савчука, для перейменування потрібен наказ від Міністерства культури та інформаційної політики.

"І це не просто автономна мета. Я весь час підкреслюю взаємозв'язок цих процесів — зміни герба на щиті й появу тризуба, перейменування монумента, перейменування музею, розширення його функцій, нове осмислення, нові сенси, новий імідж", – зазначив Юрій Савчук.

Інформатор писав, що "Батьківщина-Мати" позбулась герба СРСР: скинуті радянські символи показали на фото та відео.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.