Як зараз виглядає повністю зруйноване село Мощун і як там живуть місцеві

Аліна Балабан

Мощун - це маленьке село в Бучанському районі Києва, від якого після наступу росіян лишилися тільки руїни і спалений російський металобрухт по околицях села.

Інформатор поїхав до села, щоб подивитися, чи повернулись місцеві жителі до своїх будинків, та як готуються до зими.

У Мощуні просто немає непошкоджених будівель. Повністю зруйновані більше 80% житлового фонду. І ця статистика помітна з перших вулиць населеного пункту.

У Мощуні проживало усього пару тисяч осіб. За день у селі ми зустріли тільки декілька десятків, переважно стариків. Але були і сім'ї з дітьми.

Навіть по руїнах можна зрозуміти, що село було стареньким, але в ньому відбудовувались і нові великі декількаповерхові будинки. Більшість місцевих працювали у Києві. В самому селі роботи не було. Земельні ділянки маленькі, городи в людей теж маленькі, бо знаходиться Мощун посеред лісу. У селищі працювала школа, а єдиною адміністративною будівлею був клуб, у якому також розміщався староста й іще одна людина — співробітник ЦНАПу. Також діяло поштове відділення й бібліотека. Було кілька магазинчиків і дрібний бізнес.

Під час наступу та більш ніж за місяць перебування російських військ на території Київщини, Мощун так і не визнали окупованим, тому що у ньому до самого звільнення - 21 березня - велись бої. По селу постійно працювали артилерія та авіація.

Досьогодні по околицях села розкидані ворожі сухпаї, одяг, спалена техніка. Навіть не зважаючи на таблички "Міни", тільки за останній місяць місцеві розпилили на металобрухт два підбиті ворожі БТРи.

Пройшло майже пів року після виходу російських військ з Мощуна. Та п'ять місяців з перших фото та відео-репортажів з села. Всі локації, що траплялися на шляху, майже не змінилися за цей час. Більшість людей, хто повернувся у зруйноване житло, просто згрібають залишки зруйнованого помешкання десь на подвір'ї, відбудовують якісь модулі, чи живуть в більш-менш вцілілому помешканні  гаражі, кухні, сараї тощо.

Чоловіки розповідають, що зимувати будуть вдома, зроблять якісь буржуйки, а топити будуть дровами, благо, ліс поруч. Бо система опалення навіть в тих будинках, що вцілили та не вигоріли, не пережили. Десь посікло осколками, десь пробита одна труба, чи вода в системі замерзла та перебила всі труби.

 

До лісів ходити доводиться, навіть повз таблички "міни", бо чоловіки роблять запаси дров на зиму 

Всі новини про життя в Києві під час війни читайте в розділі— ВІЙНА.

Більше новин в нашому Telegram-каналі. Якщо ви стали свідком надзвичайної ситуації чи аварії, виявили небезпечний предмет, бездиханне тіло, помітили вогонь чи підпал, повідомте про це 101, 102 та 103, а також напишіть у нашому Telegram-чаті. Приєднатися до нього можна ТУТ.

Аліна Харавасіл

Фото: Павел Флореску

No ad for you