Від 500 грн за бурульку до 5 тисяч: скільки коштує почистити дах у Києві - зізнання альпіністів

Богдан Пономаренко

Промислові альпіністи розповіли Інформатору, які дахи будівель чистити від буруль найскладніше та чому міських чиновників згадують "незлим тихим словом"

У Києві нарешті встановилася мінусова температура, а наприкінці тижня ще й сніжитиме. Так само на кінець січня синоптики прогнозують сніжну та морозну погоду. А це - передумова для накопичення снігу на дахах будівель, та, зокрема, появи бурульок. Проблема здається мізерною лише на перший погляд: сніг провалює покрівлі, а за ті ж бурулі КМДА накладає штрафи.

Інформатор поспілкувався з промисловими альпіністами, у чиї обов'язки входить боротьба з оледенінням покрівель, і з'ясував, які дахи київських будівель чистити від снігу та буруль найскладніше, чому альпіністи згадують міських чиновників "незлим тихим словом" та, зрештою, скільки коштує робота по очищенню будівель.

Де у Києві бурулі найбільш небезпечні

Досвідчені альпіністи розповідають: складніше за все чистити від снігу та льоду дахи у центрі Києва, на Подолі, у Шевченківському районах та на Солом'янці, де багато старих будівель з дво- та чотирискатними дахами. Часто буває, що до дахів поганий доступ - скажімо, кут нахилу дашків не дозволяє дістатись до краю, чи стан даху настільки поганий, що доводиться прокладати "настил", щоб ним пересуватись.

"Були випадки, коли хлопці провалювались по пояс у зогниле покриття даху. А бувало, що і зовсім, - на горище! Це трапляється, коли обрешітка під дахом зроблена не нормально, чи коли вона геть струхлявіла", - розповідає Інформатору адміністратор компанії УкрАльп, досвідчений альпініст.

Також важливе питання - куди скидати сніг. У центрі з цим проблема, адже вулиці під будинками запарковано автівками, багато ресторанів (у тому числі - з м'якими дахами, пробити які зможуть навіть невеличкі бурулі. Якщо не вдається домовитись з власниками будинку про від'їзд автівок (дашки та вразливі поверхні унизу накривають, часто - листами ПВХ), сніг доводиться носити лопатами на інший бік будівлі. Проте стаються й курйози.

"Усі кондиціонери поперегортало догори дригом"

"Деякі бурульки здатні пробити бетонні плити - щоб їх позбутись, доводиться проводити спецоперацію: викликати кран, обв'язувати кригу мотузками і розтоплювати. Якось нас викликали у Нафтогаз України прибирати бурульки. Ми дивимось: будівлю устатковано - і кондиціонери, і парапети, відливи на кожному поверсі. Бурулі летітимуть - позбивають це все! Питаємо: як робити - акуратно, довго та дорого, чи швидко і дешево? - Давайте якнайшвидше, - кажуть. У результаті всі кондиціонери поперегортало догори дригом", - каже співробітник УкрАльпу.

Окрема тема - адміністративні будівлі. В них, кажуть альпіністи, дахи майже завжди в поганому стані. Тож туди фахівців викликають частіше виконувати ремонтні роботи, аніж чистити від снігу: економія на очистці, за словами альпіністів, призводить до того, що на даху застигає водостічна система, через це вода починає знаходити щілини і просочуватись всередину.

"Як правило, більшість адмінбудівель мають дахи в такому стані, що їх потрібно чистити. Там все тіче всередину - а це біда. Плюс, по периметру там наростають бурулі, а такі будинки найчастіше знаходяться у місцях скупчення людей - це ж просто небезпечно для пішоходів", - каже Інформатору Максим Богданов, співробітник компанії Пром-Альп.

"Були б з нас ріжки та ніжки"

Альпініст з компанії УкрАльп поділився історією про очистку будівлі КМДА, на якій, попри встановлені на фасаді уловлювальні системи (звичайні решітки з сіткою), намерзає лід. Каже: міські чиновники покликали, щоб відчистити бурульки на другому поверсі попри те, що під самим дахом намерзли "величезні бороди" з криги.

"Я своїм кажу: давайте усі гуртом швиденько почистимо - і підемо, бо якщо зверху "прилетить", живих вже не буде. Погодились, і, щойно все зробили, пішли на іншу частину об'єкту - зверху падають велетенські бурулі! Якби не пішли, були б з нас ріжки та ніжки", - розповідає альпініст.

Фахівці, з якими спілкувався Інформатор, в один голос стверджують, що останні роки у бізнесі видалися не надто прибутковими. Причина - зміна клімату. Востаннє великий снігопад, через який власники масово викликали фахівців, стався у березні 2013 року - тоді, нагадаємо, рух у Києві було паралізовано повністю, місто кілька діб жило в режимі очікування на снігоочисну техніку.

"От саме з тих пір кожен рік випадає трохи менше снігу. Раніше кожного тижня падало по 10-15 сантиметрів, проте сніг залишався на покрівлях, і за місяць "складалося" до півметри. Зараз Київ постійно в режимі "відлига-мороз", переходить точку роси по кільканадцять разів на місяць, і це згубно впливає на будинки. На даху все частіше росте мох, а шиферні покрівлі просто руйнуються від вологи", - каже альпініст Олександр Костенко.

Максим Богданов з Пром-Альпу стверджує, що цієї зими його компанія взагалі не здійснила жодного замовлення по збиттю бурульок чи очистці снігу з дахів. Каже: клієнти значно частіше телефонують, щоб полагодити дах, що почав протікати - ще одна прикмета глобального потепління.

Ціна питання: від 2 тис грн до 15 тис

Ціни на послуги компаній з очищення від снігу та бурульок вар'юються. Максим Богданов з Пром-Альпу каже: роботи по середнього розміру будинку, що за площею не перевищує звичайну "хрущовку", стануть десь у 15 тисяч гривень за умови, що роботи матимуть певний рівень складності. Його колеги з УкрАльпу готові відчистити таку саму будівлю у 300-400 кв.м. за 2 тис. грн., але лише за умови, що поряд буде кілька таких будинків (себто, замовлення буде масштабним).

"Якщо ж йтиметься про звичайну очистку карнизів від наледі, то ціни будуть нижче. Збити порівняно невелику бурульку коштуватиме 500 гривень, але якщо мова про велику, таку, що й кран треба викликати - то ціна сягне 5 тисяч", - кажуть в УкрАльпі.

Кияни просили Кличка припинити використовувати щітки при чищенні тротуарів

Нагадаємо, напочатку грудня киян попереджали про небезпеку наростання бурульок на дахах. Відповідні умови склалися тоді внаслідок потужного циклону, що прийшов з півночі і приніс з собою сніг та крижаний дощ.

Також напочатку грудня кияни звернулися до мера Києва з петицією: припинити використання щіток, встановлених на спецтехніці, під час чищення тротуарів від снігу. Причина - технологічна вада щіток, які лише "полірують" кригу, що утворюється за мінусових температур.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you