Грибок роз'їв підлогу, а каміння з фронтону падає на голову: коли почнуть реставрувати костел Святого Миколая у Києві

Богдан Гірник

Римо-католицька громада столиці готується до ремонту найбільш колосального неоготичного храму Києва: кажуть, що костел потребує масштабних відновлювальних робіт, бо фундамент та стіни пішли тріщинами, а у підвалі завелася цвіль та пліснява

Римо-католицька громада Києва рятує будівлю костелу ім. Св. Миколая: знизу вона страждає від підземних вод, грибків і вібрації від потягів метро. Зверху втрачає унікальні фронтони фасаду: каміння відпадає від стін просто під час сильних поривів вітру. Віряни збирають потужну опікунську раду з наукової будівельної еліти та кошти на ремонт - за самими попередніми оцінками, на реставрацію костелу треба кількадесят мільйонів доларів. Інформатор навідався до архітектурної та духовної перлини Києва, щоб довідатись, чим можна зарадити, і чому громада досі не може приступити до реставраційних робіт.

"Як стіни тріскають, жахлива чорна фарба виходить назовні"

Підходи до величної будівлі костелу ім. Св. Миколая перекриті неоковирним дерев'яним парканом, з фасадної частини зробленого вже з профнастилу з псевдоготичними арками над ним та інформаційними щитами. Біля самого входу волає про допомогу червоний плакат з білими літерами: "ВРЯТУЙ КОСТЕЛ ВІД РУЙНУВАННЯ!" Поряд стенд з QR-кодом, реквізитами та розкладом богослужінь - так, костел є діючим храмом, і від Будинку органної музики, що був тут з 1980-го, вже не залишилося й сліду.

Власне, червонястий плакат при вході схожий за стилістикою на радянські першотравневі транспаранти - чим відсилає до нещодавньої історії храму. Побудований римо-католицькою громадою у 1899-1909 роках, він служив у якості костелу зовсім недовго, до 1936 року. Сталінські репресії важким валком прокотилися римо-католицькою спільнотою Києва.

"У 1938 році тут, у Києві, НКВС вбив на електричному кріслі останнього священника, що тут служив, і органіста, а ще деяких з прихожан. Костел перетворили на склад і архів, пофарбували ізсередини увесь храм жахливою чорною канцелярською фарбою - зараз, як оздоблення тріскає, вона виходить назовні", - розповідає Інформатору настоятель парафії св. Миколая, отець Павло Вишковський.

Від "культурних комуністів" до варварів з півночі

Будинок органної музики "оселився" у костелі у рік Олімпіади: поряд знаходився Республіканський стадіон, де проходили деякі змагання, і священник іронізує, що, мовляв, іноземним гостям хотіли показати, як у Києві живуть "культурні комуністи". Щойно Україна стала незалежною - під дверима храму почали збиратися віряни. Тоді вірили: рік-два, і у величному неоготичному храмі знову залунають хорали.

"А вже 2001 року от на цьому місці (показує рукою на вівтар - Авт.) молився вже Папа Іоан-Павло ІІ, святий, мощі якого також є у нашому храмі. Він тоді саме прибув з апостольським візитом - і Леонід Кучма йому тоді офіційно, як один глава держави іншому, пообіцяв: костел передають парафіяльній громаді", - веде далі отець Павло.

За недоброю іронією, щоб зрушити справу з місця, знадобилася справжня драма - ввечері 3 вересня 2021-го костел спалахнув від іскри із застарілої проводки. Орган вигорів вщент, Будинок музики став приречений на виїзд, а з римо-католицькою спільнотою Києва підписали меморандум: Мінкульт зобов'язався передати їй приміщення до 1 червня 2022-го. Обіцянку не виконали, і 6 грудня вже 2023-го зробили "продовження" до цього документу: нову дату виїзду призначили на 1 травня 2024 року.

"Власне, тут вже після пожежі від Будинку музики анічогісінько не залишилося, ключі від будівлі маємо ми - але вони за законом є балансоутримувачами. Ми тут і початок вторгнення пережили, боронилися, створили гуманітарний хаб на Бучу, Ірпінь, звідси на окуповану Чернігівщину відправили 7 транспортів з вантажем", - згадує отець Павло.

Феноменологія слона в холодильнику

Далі ситуація нагадує дитячий жарт зі слоном і холодильником ("як влаштувати слона у холодильник? - Відкрити дверцята, влаштувати слона, закрити дверцята. - А тепер, як посадити туди оленя? - Перш за все, видобути звідти слона") - вирішити все просто не виходить. Щоб виїхати "документально", Будинок музики має кудись заселитися - і таке місце знайшли у флігелі Жовтневого палацу (нині - "Міжнародний центр культури і мистецтв"). Та нове місце виявилось проблемним - на флігель накладено арешт.

Зняти його Мінкульт обіцяє до 1 травня, втім, зважаючи на реалії, цього може і не статись. Тим часом, будівля руйнується. На стінах та колонах всередині помітні тріщини, цвіль, розводи від кіптяви, яку відмивали, але вивести остаточно не вдалося. Втім, найбільш небезпечні процеси відбуваються у льохах костелу: там виріс грибок.

"Вентиляція не діяла з 2000 року. Цвіль, грибки - ми 7 вантажівок зі штукатуркою вивезли. Грибок роз'їв паркет і нам довелося перекласти 50 кв.м. підлоги, бо все зогнило. Бачите, ось тут тріщини - це через те, що нема обігріву, а ми навіть не маємо права поправити - це буде втручанням у протиаварійні роботи", - каже священник.

На додачу, прямо під будівлею проходить "синя" лінія метрополітену: вібрація від потягів не додає костелу міцності. Та є ще одна біда, доречі, один-в-один з тим-таки метро - поряд розташована Черепанова гора, з якої стікають підземні потічки. Їх проникнення під фундамент і до підвалів костелу вдалося спинити - і не без допомоги партнерів з-за кордону.

3D-модель, сканування тріщин та $20 млн на відновлення

Римо-католицька громада веде неквапливу підготовку до початку відновлювальних робіт. По-перше, залучилися підтримкою з боку архітектурної еліти: два роки тому, каже отець Павло, було створено опікунську раду костелу, до якої увійшли Олександр Кащенко, д-р техн. наук, проф., зав. кафедри основ архітектури КНУБА, віце-президент ХК "Київміськбуд" Володимир Стефанівський, доцент кафедри будконструкцій та мостів "Львівської політехніки" Геннадій Гладишев та інші впливові у будівельній царині люди.

По-друге, швейцарські партнери провели сканування будівлі: створено її 3D-модель, а також виявлено тріщини у бетоні. Тепер треба проводити аналіз робіт, укладати проєктну документацію тощо - етапи прописані у меморандумі, підписаному парафією з державою.

"Сьогодні ж фахівці кажуть, що будівлю треба банально убезпечити від падіння, бо коли вітер стає сильнішим - просто з фронтону падає каміння. Біля фасаду, де ходять люди, було найбільш небезпечно. Давно говорилося про посилення фундаменту, але через брак коштів балансоутримувач НБОКМ роботи не проводив... Знаєте, в Будинку органної музики є 45 томів документації щодо будівлі костелу. Вони ж проводили дослідження. Але нам нічого з тих документів досі не передали", - стверджує Павло Вишковський.

Наразі говорити про остаточні розрахунки вартості робіт зарано (адже ще немає навіть детальної експертизи). Проте, за словами священника, є попередні оцінки - і, згідно з ними, на відновлення будівлі треба буде витратити близько 20 млн доларів. Парафія відкрила збір благодійних внесків. І розраховує на допомогу партнерів та братів - з Польщі, Італії, США.

Уряд підтверджує: костел буде передано вірянам

Нагадаємо, 2021 року після пожежі костел Св. Миколая планували відреставрувати до кінця року. Навіть обирали підрядника для проведення робіт. Але тоді з відновленням не склалося - костел досі перебуває у жалюгідному стані.

2 лютого 2024 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, зрештою, передати костел вірянам - до 1 травня. Робитимуть це згідно з меморандумом про співпрацю, яку МКІП підписав з духівниками трохи більше, ніж два роки тому, у листопаді 2021-го. Сам очільник Уряду заявив про це у відповідь на петицію, що підписали 25 тисяч українців.

У останній час отримано різні сигнали, включаючи заяву Столтенберга про гарантії НАТО щодо утримання конфлікту в межах України. Західні медіа також активно обговорюють можливість агресії Росії проти країн-членів НАТО, зокрема Балтії. Чи реальний шантаж Кремля війною з НАТО? Дізнайтеся більше у нашому відео у інтерв'ю з українським політологом Андрієм Золотарьовим.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you