Експертна комісія Українського інституту національної пам'яті вже вдруге оприлюднила висновки про приналежність об'єктів на честь російського письменника Михайла Булгакова до символіки російської імперської політики
Експертна комісія Українського інституту національної пам'яті (УІНП) вже вдруге оприлюднила висновки про приналежність об'єктів на честь російського письменника Михайла Булгакова до символіки російської імперської політики. В документі знову містяться висновки про "виразні ознаки українофобії" у творчому доробку Булгакова. Доручення уточнити висновки дав комісії очільник УІНП Антон Дробович після того, як вона надала аналогічний документ минулого разу, на початку квітня 2024-го.
Нова, уточнена й доповнена, редакція висновків Експертної комісії УІНП міститься на сайті Інституту. У них йдеться про "ознаки українофобії", ворожість до України загалом, цілеспрямоване приниження і заперечення факту існування української мови та культури. Також у висновку комісія знову зазначила, що об'єкти, присвячені письменникові, містять символіку російської імперської політики.
Є й згадка про те, що подальше використання імені письменника в назвах географічних об'єктів, юридичних осіб та об'єктів права власності, як і перебування в публічному просторі пам'ятників чи пам'ятних знаків на його честь є пропагандою російської імперської політики. Відтак, пам'ятник Михайлові Булгакову, що розташований на Андріївському узвозі у Києві, найімовірніше, буде рекомендовано прибрати з публічного простору.
Втім, дослідники зазначили, що обмеження охоплюють лише об’єкти, розміщені у публічному просторі. Вони не будуть поширюватись на дослідження життя, діяльності, творчої спадщини письменника, зберігання, купівлю/продаж, читання видань його творів, експонування пов'язаних із письменником предметів і документів у музейних установах.
Нагадаємо, Інформатор писав про висновки, що було оприлюднено УІНП щодо Арки Свободи українського народу, Михайла Булгакова та композитора Михайла Глінки та їхньої належності до символів російської імперської політики у Києві. Також ми висловлювали припущення, що загалом київська влада може використати цю ситуацію з користю для себе, передавши будівлю музею Булгакова до приватної власності через "токсичність" особистості письменника.
А за декілька днів ми подали альтернативну думку наукових співробітників Літературно-меморіального музею Михайла Булгакова: вони піддали критиці висновки УІНП про належність особистості Михайла Булгакова, його творчості й, відтак, пов'язаних з письменником назв і об'єктів до "російської імперської політики". Там вбачають у висновках чимало хиб: вони нібито не є саме експертизою через надмірну емоційність і категоричність суджень, поверхневість, перебільшеність аргументів чи навіть їхній неправдивий характер. Зрештою, восьмеро з дев'яти науковців УІНП не мають відповідного фаху та компетенції, стверджують науковці.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.