Інформатор Київ

ЖИТТЯ

У Києві відкрилась виставка про репресії інтелігенції «[Не]знищен[н]і»: де і як працює

У Музеї видатних діячів української культури (будинок-музей Лесі Українки) відкрилася історична виставка про репресії інтелігенції «[Не]знищен[н]і».

Про це повідомила заступниця голови КМДА Ганна Старостенко, передає Інформатор.

Мультимедійний проєкт «[Не]знищен[н]і» знайомить з історією репресивних переслідувань, ілюструючи її особистими життєвими сценаріями культурних і громадських діячів. Арешти людей із найближчого оточення родин Старицьких і Косачів, звинувачення чоловіка Лесі Українки, ув’язнення онуки Михайла Старицького, переслідування родини Івана Франка та показові суди над представниками української інтелігенції – експозиція розповідає про тих, хто особисто відчув на собі каток тоталітарної машини.

Для створення виставки використані матеріали з Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки, Галузевого державного архіву СБУ, Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву, меморії з Фонду Івана Франка, а також експонати Національного історико-меморіального заповідника «Биківнянські могили» та з колекції Музею видатних діячів української культури. У виставкових залах можна буде побачити копії особових справ з архівів, матеріали періодичної преси, відеохроніки, світлини, листування видатних діячів та їхніх нащадків із в’язниці, а також деякі особисті речі.

Окрім історичних документів, на сприйняття виставки впливають інсталяції – імітація тюремної камери, схожої на ту, яку замальовувала у своєму записнику Людмила Старицька-Черняхівська, метафора вагону поїзда, якими засуджених везли на заслання, та інсталяція-метафора Биківнянського лісу, який був не просто місцем злочину, а й символом знищенності українців.

Важливими акцентами експозиції є справа «Козача Рада Правобережної України», процес Спілки визволення України, який називають найбільшою PR-кампанією радянської влади, Биківнянська трагедія, хвиля репресій інтелігенції на початку війни Німеччини із СРСР, а також сучасний період – ті реалії, у яких ми живемо зараз і в яких знову є фізичне знищення окупантами українських митців.

«росія протягом сотень років переслідувала українську інтелігенцію, намагаючись знищити всіх, хто був спроможний творити національну культуру. Після російської агресії у 2014 році стало зрозуміло, що історія знову повторюється. За ці роки росіяни вбили або ув’язнили багато митців, це свідома незмінна політика. Я вдячна музейникам за те, що вони розкривають велич української інтелігенції та масштаб терору, який вчинила радянська влада проти їхніх нащадків», – наголосила Ганна Старостенко. Вона додала, що проєкт «[Не]знищен[н]і» допоможе краще розуміти причини сучасної російської агресії проти України.

Де: вул. Саксаганського, 97

Коли: триває до 31 жовтня

Вхід вільний.

Всі новини про музеї, виставки та події в рубриці — Куди піти в Києві.

Більше новин в нашому Telegram-каналі. Якщо ви стали свідком надзвичайної ситуації чи аварії, виявили небезпечний предмет, бездиханне тіло, помітили вогонь чи підпал, повідомте про це 101, 102 та 103, а також напишіть у нашому Telegram-чаті. Приєднатися до нього можна ТУТ.

фото – КМДА, Олексій Самсонов

Нагору