Информатор Киев

ДЕНЬГИ

Як парк-пам’ятку в Софіївській Борщагівці здали у користування на 49 років

Тиждень тому мешканці ЖК у Софіївській Борщагівці почали бити на сполох у соціальних мережах – невідомі вирубили невелику галявину у сусідньому парку-пам’ятці паркового мистецтва «Зелена брама». Знищили 57 дерев. Перші збитки у Державному агентстві лісових ресурсів оцінили у 41 тисячу гривень. Але за словами місцевих активістів –  це тільки верхівка проблеми.

З 24 лютого 2022 року уся територія парку бул здана у «довгострокове тимчасове користування» на 49 років. Є реальна загроза, що у людей більше не буде лісу поряд з будинком. Про цю проблему розповіла Інформатору місцева жителька та журналістка Анна Дерев’янко.

1 га пам’ятки паркового мистецтва за 8 339 гривень на місяць

Розпочалась історія 22 червня 2020 року на сесії Київської обласної ради сьомого скликання. Депутати ухвалили рішення №878-35-VII «Про оголошення нововиявлених територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на території Київської області». Парк «Зелена брама» передали з балансу Міністерства екології на баланс Державного підприємства «Київське лісове господарство».

З того часу розпорядником лісу стала Бучанська районна державна адміністрація. Неймовірно, але саме голова Бучанської РДА Микола Ляшенко 24 лютого 2022 року підписав розпорядження №24. І тепер 1 гектар парку «Зелена брама» передали у  «довгострокове тимчасове користування» ТОВ «Атлант груп ЮА». Компанія 49 років може користуватись парком-пам’яткою на свій розсуд для «культурно-оздоровчих, спортивних, освітньо-виховних та рекреаційних цілей».

Фото документу надано активістами:

Додатково 16 червня ТОВ «Атлант груп ЮА» укладав договір № 6 з Державним підприємством «Київське лісове господарство», де вже детально прописали умови користування. Зокрема, вартість у рік складає 100 069,20 грн, тобто 8339.1 грн. на місяць. Усі гроші йдуть не у місцевий бюджет, а на рахунок зазначеного ДП. 

«Згідно пункту 20 цього договору в парку можна будувати доріжки, житлові та виробничі будівлі. Але разом з тим 23 пункт документу забовязує ТОВ «Атлант груп ЮА» не допускати на лісовій ділянці незаконних рубок та інших порушень лісового законодавства», – пояснює адвокат Ради Адвокатів Київської Області Возний Роман. 

Проте вирубка дерев почалась вже 12 липня. Активісти викликали поліцію та на праціників  ТОВ «Атлант груп ЮА» склали протокол про порушення правил благоустрою. В парку встигли повалити 53 дерев. Заподіяну шкоду у Державному агентстві лісових ресурсів оцінили  у  41253,90 грн. 

«Отже є документально зафіксовані факти порушення вимог лісового законодавства. А це вже пряма підстава для розірвання договору з ТОВ «Атлант груп ЮА»», – вважає адвокат.

В очікуванні презентації майбутнього парку 

18 липня група активістів пішли до голови Софіївсько-Борщагівської сільської ради Олеся Кудрика. На зустріч приїхав і представник ТОВ «Атлант груп ЮА».

«Нам запропонували почекати деякий час для презентації  ТОВ «Атлант груп ЮА». Щоб вони розповіли своє «бачення майбутнього ділянки». Обіцяли потім винести проєкт на голосування», – розповіла про результати зустрічі активістка Христина Бирюлина. 

Раніше представник ТОВ «Атлант груп ЮА» Евгеній у Viber-групі «Врятуємо наш ліс» з місцевими жителями переконував їх, що будувати в парку нічого не будуть.  Що все робиться для  культурного відпочинку людей.

«Я даю вам слово чоловіка, що ніякі ЖК там не збираються будувати. У парку  будуть альтанки. Якщо не хочете ними користуватись – ви можете йти далі, пробиратись через кущі. А інша людина може сісти у альтанку, купить мангал», – казав Евгеній.

Деяким мешканцям такі слова здались переконливими, інші – дуже скептично поставились до планів. 

«У мене просто дежавю якесь. Ми з родиною вже жили поряд з лісом у кінці вулиці Верховинної в Києві. Там теж «орендатори» обіцяли зробити казку: гойдалки, гірки, кінотеатр під відкритим небом. У підсумку: гарний сосновий ліс з озером перетворився на один великий, брудний, смердючий генделик! А під кожним кущем був туалет з листочком. Гори сміття, видряпані імена та дати пиятики на деревах. Нічого з обіцяного там і не могло бути!», – розповіла місцева мешканка Тетяна Федорова. 

У попередньому плані перебудови парку, поширеному активістами, є велодоріжки, фуд-зони, спортивні та дитячі майданчики, еко-доріжки.  

«Поки Україна веде численні позови про екоцид заподіяний рашистами, місцева влада влаштовує його всередині країни на «законних підставах». Поки волонтери збирають ліки, їжу та засоби першої необхідності для хлопців в окопах та постраждалих в окупації, хтось будує альтанки для відпочинку з шашликами та алкоголем у лісу у військовий час.  Якась паралельна реальність.  Якщо чесно, у мене навіть у голові не вкладається, що це все зараз обговорюється.  Окрім почуття глибокої гіркоти та гидливості за таких ось «своїх» більше нічого не відчуваю», – вважає місцева мешканка Тетяна. 

Редакція «Інформатору» буде продовжувати слідкувати за ситуацією з благоустроєм парку-пам’ятки паркового мистецтва «Зелена брама». Сподіваємось, що місцева влада дослухається до думки місцевих мешканців. 

Всі новини про життя в Києві під час війни читайте в розділі— ВІЙНА.

Більше новин в нашому Telegram-каналі. Якщо ви стали свідком надзвичайної ситуації чи аварії, виявили небезпечний предмет, бездиханне тіло, помітили вогонь чи підпал, повідомте про це 101, 102 та 103, а також напишіть у нашому Telegram-чаті. Приєднатися до нього можна ТУТ.

Анна Дерев’янко

Наверх